SP 65 Bydgoszcz
20.01.2019 03:26

Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną

 

Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem

Sprawozdanie

Prezentacja

Konkurs "Wiem, jak dbać o zdrowie"

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

Galeria zdjęć 4

Galeria zdjęć 5

Galeria zdjęć 6


Nasza placówka w roku szkolnym 2015/2016 kontynuowała realizację programu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną”. Założenia programu zostały dostosowane do wieku uczniów szkoły podstawowej. Program realizowano według wytycznych celów i w zakresie wyznaczonych tez.


Pracowaliśmy według haseł:

• Walka z nałogami – pogadanki pedagoga i pielęgniarki szkolnej, antyreklamy na korytarzach szkolnych, konkursy wiedzowe, sportowe i plastyczne.

• Ruch to zdrowie – „ tańczące przerwy” , lekcje w-f, przerwy śródlekcyjne, aktywne zajęcia pozalekcyjne, wycieczki piesze, zajęcia na basenie, konkursy, zabawy.

• Zdrowe odżywianie – piramida zdrowia, akcja „zielony talerz” do obiadu i na śniadanie, kontrola plecaków, pogadanka szkolnej pielęgniarki, spotkanie z obsługą kuchni, hodowla roślin, gazetki ścienne, zdrowa żywność w sklepiku szkolnym.

• Ochrona przed promieniami słonecznymi – konkursy, pogadanka przedstawiciela służby zdrowia, wystawa filtrów przeciwsłonecznych, spotkanie z okulistą.

Wykonano tematyczne wystawy w fordońskiej przychodni MEDIC, Poradni Psychologiczni –Pedagogicznej nr 2 oraz na szkolnych korytarzach. Włączono się z programem w czasie Rodzinnego Festynu, zaproszono na tematyczne zajęcia dzieci z przedszkola Krecik, uczestniczono w konkursie kulinarnym na zdrową sałatkę, ważono plecaki. Program wspomagała dyrekcja szkoły, nauczyciele i pracownicy placówki. Po następnym roku realizacji programu podniesiono poziom świadomości uczniów naszej szkoły w zakresie walki z rakiem.

Zespół powołany do realizacji programu. Justyna Nowakowska Alicja Homan-Ciszewska Barbara Wodzińska Małgorzata Kryszak

Od kwietnia do października 2014 roku SP 65 w Bydgoszczy realizuje program Zespołu Edukacyjnego Centrum Onkologii i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pod nazwą

„Szkoła promująca profilaktykę onkologiczną”

articles: dyplom_profilaktyka.jpg

 

Założeniem programu jest upowszechnienie tez Europejskiego kodeksu walki z rakiem wśród młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Organizatorzy przeszkolili z grona pedagogicznego liderów, którzy dalej prowadzą edukację w szkole.

Liderem i koordynatorem programu w szkole jest p. Alicja Homan – Ciszewska,

tytuł lidera uzyskały panie Barbara Wodzińska, Małgorzata Kryszak i Justyna Nowakowska.

Europejski kodeks walki z rakiem:

1. Nie pal. Jeśli palisz, rzuć! Jeśli nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożywanie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

5. Nie pij; jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do poparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.